Inspiracje - Smart TV

Dostępność Cyfrowa inteligentnych telewizorów Smart TV

Dostępność cyfrowa to nie tylko dostępność internetu i aplikacji mobilnych. Wszystkie urządzenia powinny być dostępne, w tym smartfony, bankomaty, telewizory.

Nazwa Smart TV oznacza, że na urządzeniu można uruchomić oprogramowanie. Zwykle zależy nam na aplikacjach do strumieniowego przesyłania treści (Netflix, Canal+, HBO, Prime Video i wiele innych). Niektóre telewizory mają więcej funkcji: mogą dostosowywać jasność ekranu do różnych pór dnia, włączać się automatycznie po podłączeniu do smartfona lub akceptować polecenia głosowe. Niemniej jednak więcej opcji może oznaczać mniejszą dostępność cyfrową w zależności od tego, czy te produkty są opracowywane z myślą o ułatwieniach dostępu dla wszystkich odbiorców i inkluzywności.

W Stanach Zjednoczonych dostępność cyfrowa jest obligatoryjna dla producentów telewizorów. Przepisy, np. 21st Century Communications and Video Accessibility Act (CVAA), czyli ustawa o komunikacji i dostępności wideo XXI wieku, wymagają, aby wszystkie telewizory były dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.

W ustawie CVAA, która weszła w życie w 2010 r., określono warunki dotyczące napisów, zasadniczo rozszerzając istniejące wymagania dotyczące treści przesyłanych strumieniowo. Ustanowiono w niej również wymagania dotyczące audiodeskrypcji, kompatybilności z aparatami słuchowymi i menu tekstowymi na ekranie (w tym przewodników po programach).

Producenci wychodzą poza te wymagania, wprowadzając zaawansowane funkcje poprawiające dostęp dla użytkowników z niepełnosprawnościami:

  • Wiele telewizorów Samsung z 2022 r. zawiera przewodnik w języku migowym. Gdy funkcja jest włączona, awatar na ekranie przedstawia funkcje i opcje telewizora w amerykańskim języku migowym (ASL).
  • Niektóre telewizory Samsung obsługują również funkcję „Interakcja za pomocą gestów”, która wykorzystuje urządzenie do rozpoznawania optycznego, aby umożliwić użytkownikom sterowanie telewizorem za pomocą gestów.
  • Piloty zdalnego sterowania BRAVIA firmy Sony zostały zaprojektowane tak, aby można je było obsługiwać jednym palcem, co jest odpowiednie dla niektórych użytkowników z ograniczeniami ruchowymi.
  • Amazon Fire TV zawiera VoiceView, wbudowany czytnik ekranu, który informuje o opcjach i ustawieniach menu. Telewizory Fire mają również lupy ekranowe, ustawienia tekstu o wysokim kontraście i strumieniowe przesyłanie dźwięku do aparatów słuchowych.

Samsung stał się jednym z liderów dostępności Smart TV. Od 2020 roku większość ich telewizorów ma ruchome napisy, możliwości powiększania okien do języka migowego oraz schematy kolorów z możliwością konfiguracji.

Podczas gdy Samsung, Amazon i inni producenci telewizorów stosują zasady ułatwienia dostępu, inne telewizory mogą nie być produkcyjnie wystarczająco „inteligentne”. Dla wielu  użytkowników z niepełnosprawnościami narzędzia innych firm, kompatybilne z nimi, mogą wypełnić te luki.

Chromecast firmy Google, niedrogie urządzenie do przesyłania strumieniowego typu plugin, może współpracować z firmowym czytnikiem ekranu TalkBack.

Z kolei Apple TV, urządzenie do przesyłania strumieniowego, obsługuje czytnik ekranu VoiceOver. Wykorzystuje wbudowany algorytm do wykrywania migających lub stroboskopowych świateł w obsługiwanych materiałach video i automatycznie przyciemnia je na telewizorze w czasie rzeczywistym. Ma również inne funkcje na przykład ograniczające ruch elementów na ekranie lub powiększające tekst.

Skupienie uwagi na dostępności zapewnia producentom wymierne korzyści biznesowe: 1 na 4 dorosłych Amerykanów ma jakiś rodzaj niepełnosprawności, a odsetek ten rośnie ze względu na trendy demograficzne. Postępowanie zgodnie z najlepszymi praktykami projektowania inkluzywnego umożliwia producentom dotarcie do szerszego grona odbiorców i sprzedaż większej liczby telewizorów.

Chociaż ułatwienia dostępności sprzętu i oprogramowania są ważne, nie bez znaczenia jest dostępność prezentowanych treści. Nowoczesne telewizory mogą oferować napisy w różnych formatach, wyprowadzać tekst w formie mówionej i udostępniać inne funkcje, które nie były możliwe, zanim telewizory stały się „smart”. Jednak warto pamiętać, że dostępność zaczyna się na poziomie treści, a nie na poziomie produktu.

W 2012 roku Sąd rozstrzygnął trwający dwa lata pozew zbiorowy dotyczący domniemanych naruszeń Netflix amerykańskiej ustawy o osobach z niepełnosprawnościami (ADA). Zgodnie ze złożoną przez użytkowników skargą, usługa Netflix nie zapewniała napisów do 100% filmów. Po wydaniu postanowienia, Netflix zobowiązał się do dostarczania napisów do wszystkich treści przesyłanych strumieniowo na żądanie.

Obecnie dostawcy treści przesyłanych strumieniowo mają obowiązek zapewnienia ich dostępności cyfrowej. Dotyczy to również innych rodzajów treści internetowych.

Źródło: