Inspiracje - Aira Tech Corp

Organizacja wiodąca: Aira Tech Corp

Projekt: Aplikacja mobilna dla klientów niewidomych i słabowidzących

Rozwiązuje problem:

  • braku dostępności informacji tekstowych i wizualnych dla osób niewidomych lub słabowidzących,
  • zależności osób z dysfunkcją wzroku od osób w swoim otoczeniu.

Aira Tech Corp to firma, która łączy osoby niedowidzące z tłumaczami wizualnymi za pośrednictwem aplikacji na smartfony oraz specjalnych okularów z kamerą.

Aplikacja Aira to usługa tłumaczenia, polegająca na udostępnianiu na żywo informacji wizualnych na żądanie. To narzędzie cyfrowe, które łączy użytkownika z wyszkolonym konsultantem, umożliwiając codzienne funkcjonowanie bez angażowania dodatkowych osób.

Aira realnie poprawia jakość i sprawność funkcjonowania osób z dysfunkcją wzroku oraz ich autonomię. Aplikacja używana jest do codziennych zadań, które są trudne lub niewykonalne bez pomocy, m.in.: czytanie poczty, zakupy online, sprzątanie, pranie, poruszanie się w danym otoczeniu. Taka profesjonalna asysta nabiera szczególnego znaczenia zwłaszcza w przypadku potrzeby zachowania prywatności i bezpieczeństwa, takich jak: przelewy bankowe, sprawdzenie stanu konta czy zakupy on-line.

Aplikacja Aira została opracowana w 2015 roku. Początkowo AI w nazwie oznaczało sztuczną inteligencję (Artificial Intelligence), a RA oznaczało pomoc zdalną (Remote Access). Teraz, biorąc pod uwagę miliony dotychczasowych połączeń człowieka z człowiekiem na żywo i zapewnienie dostępu do informacji w czasie rzeczywistym, AI zinterpretowano na nowo jako dostęp do informacji (Access to Information).

Aira działa 24/7 w pięciu krajach (Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Nowa Zelandia i Wielka Brytania) i jest dostępna wszędzie tam, gdzie jest połączenie z internetem. W 2021 r. liczba użytkowników aplikacji to około 50 000.

Aplikacja Aira używana jest przez osoby fizyczne na zasadzie subskrypcji. Firma oferuje pakiety cenowe (Srebrny, Złoty, Platynowy) w zależności od minut, które są do wykorzystania w ciągu miesiąca – w cenie ok. 65-2900 $ miesięcznie. Jest to usługa kosztowna, ale w ostatnich trzech latach coraz więcej organizacji przystępuje do Programów Partnerskich Aira, w ten sposób świadcząc bezpłatnie serwis tłumaczenia wizualnego dla swoich klientów w ramach poprawy dostępności oferowanych usług. Są to przeważnie korporacje, ośrodki kultury, administracja publiczna, szkoły, lotniska, np.:

  • kawiarnie Starbucks w USA i Kanadzie,
  • ponad 50 lotnisk, np. Hartsfield-Jackson Atlanta International Airport,
  • ponad 20 szkół wyższych i uniwersytetów,
  • Amazon,
  • Bank of America,
  • TD Bank,
  • Supermarkety, np.: Walmart, Wegman’s Grocery Stores,
  • cały stan Connecticut!

Źródło: