Inspiracje - Microsoft

Technologie asystujące wbudowane w system operacyjny

Microsoft to globalny potentat w dziedzinie technologii, producent sprzętu oraz innowacyjnego oprogramowania cyfrowego. Wśród produktów tworzonych przez Microsoft wyróżniają się systemy operacyjne Windows, kompleksowy pakiet aplikacji biurowych Microsoft 365 oraz przeglądarki internetowe Internet Explorer i Edge.

Według danych prezentowanych na platformie Statista.com, MS Windows jest niekwestionowanym liderem w dziedzinie systemów operacyjnych dla komputerów stacjonarnych w 2023 roku, z imponującym udziałem przekraczającym 74%.1 przejdź do przypisu

Microsoft kontynuuje swoją drogę rozwoju, stale wprowadzając nowe iteracje swoich produktów. Przykładem może być system operacyjny Windows, który od debiutu w 1985 roku przeszedł już przez dziesięć znaczących aktualizacji.

Biorąc chociażby pod uwagę, że MS Word jest uznawany, jako najbardziej rozpowszechniony edytor tekstu, istotnym elementem kolejno wdrażanych innowacji musiała stać się kwestia poprawy dostępności, co jest zresztą spójne z przekonaniem korporacji o globalnym wymiarze komunikacji, że dostęp do technologii ma kluczowe znaczenie dla bardziej sprawiedliwej przyszłości2 przejdź do przypisu

Technologie asystujące, wbudowane w systemy operacyjne przez Microsoft, mają ogromne znaczenie przede wszystkim dla osób z niepełnosprawnościami. Niemniej jednak, ułatwiają one pracę wszystkim użytkownikom, wspierając ich w ograniczeniach wzrokowych, słuchowych, mobilnych i poznawczych, np.:3 przejdź do przypisu

 • słuchanie tekstu zamiast oglądania
 • skróty klawiaturowe
 • dyktowanie dokumentów zamiast pisania
 • funkcja dotyczące kolorów
 • oglądanie zamiast słuchania
 • napisy
 • ułatwianie korzystania z myszy, klawiatury i innych urządzeń wejściowych
 • czytanie bez rozpraszania uwagi (Czytnik immersyjny)

Biuro obsługi osób z niepełnosprawnościami

Poza pionierskimi innowacjami w obszarze technologii, które stanowią fundamentalny filar firmy, ułatwiający dostęp do cyfrowej komunikacji dla wszystkich użytkowników, Microsoft konsekwentnie wprowadza również rozwiązania organizacyjne na rzecz dostępności.

Jednym z konkretnych przykładów jest uruchomienie działu o nazwie Disability Answer Desk (DAD) w ramach struktur Microsoft. Departament ten został stworzony z myślą o obsłudze osób z niepełnosprawnościami i pełni rolę wsparcia produktowego dla klientów o specyficznych potrzebach. Misją DAD jest zapewnianie pomocy w dostępie do produktów Microsoft, takich jak MS Office, Windows czy Xbox, oraz gwarantowanie, że te produkty są zgodne ze standardami ułatwień dostępu.

Zespół ekspertów DAD jest skoncentrowany na rozwiązywaniu problemów związanych z technologiami ułatwień dostępu oraz funkcjonalnością produktów. Warto podkreślić, że forma interakcji z klientem dostosowana jest do indywidualnych ograniczeń użytkownika. Dostępne kanały komunikacji obejmują rozmowy telefoniczne, chat oraz wsparcie online. W przypadku klienta głuchego, kontakt telefoniczny nie jest wykonalny, więc preferowanym kanałem może być rozmowa poprzez czat. Jeśli formularz czatu lub kontaktowy będzie niedostępny dla klienta niewidomego, który używa czytnika ekranu, to wówczas taka osoba nie będzie w stanie się skontaktować za pomocą tego kanału komunikacji.

By zatem dążyć do maksymalnego rozszerzenia możliwości kontaktu dla klientów uwzględniając różne rodzaje ograniczeń, Microsoft dodał dwie dodatkowe opcje sposobu komunikacji:


 • 1 wróć do treści https://www.statista.com/statistics/218089/global-market-share-of-windows-7/
 • 2 wróć do treści https://www.microsoft.com/en-us/accessibility/
 • 3 wróć do treści https://support.microsoft.com/pl-pl/topic/narz%C4%99dzia-u%C5%82atwie%C5%84-dost%C4%99pu-dla-wizji-b3c57606-e0af-46d2-97b4-fa6b5fba4fa1
 • 4 wróć do treści Be My Eyes to bezpłatna aplikacja mobilna, której głównym celem jest uczynienie świata bardziej dostępnym dla osób niewidomych i słabowidzących. Aplikacja łączy osoby niewidome i słabowidzące z widzącymi wolontariuszami i firmami z całego świata za pośrednictwem połączenia wideo na żywo.