Inspiracje - LADD

Smart Living – inteligentna technologia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną pozostających w domu

Smart Living to synonim „inteligentnego domu” dla osób wykluczonych, z niepełnosprawnością intelektualną, pozostających w domu bez opieki.

Deficyt zasobów finansowych oraz personalnych wspierających osoby z niepełnosprawnością rozwojową w samodzielnym życiu w ich społecznościach to poważny problem. Organizacja „Living Arrangements for the Developmentally Disabled (LADD)” w USA uruchomiła projekt „Smart Living” w 2017 r. Koncepcja łączy opiekę osobistą z wirtualnym wsparciem oraz technologiami inteligentnego domu, takimi jak: regulacja temperatury, w pełni dostępne łazienki i kuchnie wykorzystujące urządzenia Universal Design.

Smart Living pozwala personelowi wspierać wirtualnie codzienne życie danej osoby i monitorować jej bezpieczeństwo za pomocą inteligentnych technologii, takich jak pulpity nawigacyjne. Technologie te mogą być zainstalowane przy łóżkach (w ten sposób  personel otrzyma ostrzeżenie, gdy ktoś będzie miał atak), w urządzeniach osobistych jak inteligentny zegarek (dzięki niemu osoba, która np. zabłądzi, będzie miała zapewnione wsparcie). Jednak w nagłych przypadkach potrzebujący zawsze uzyska realną pomoc od ludzi. Pracownicy wykorzystują dane w celu dostosowania systemu do potrzeb indywidualnego człowieka. Smart Living można zainstalować wszędzie tam, gdzie jest połączenie z Internetem oraz dostępna jest infrastruktura elektryczna do podłączenia różnych urządzeń.

Firma LADD zbudowała 8 inteligentnych domów w Cincinnati w stanie Ohio w ramach programu pilotażowego Smart Living, który służył ponad 50 beneficjentom. 90% z nich podkreśliło przygotowanie personelu LADD do skutecznego szkolenia osób potrzebujących, które zwiększyły ich niezależność w codziennym funkcjonowaniu. W projekcie szczególną uwagę zwrócono na osoby z niepełnosprawnością rozwojową. Kluczowym elementem projektu jest stałe szkolenie personelu, a jego celem jest umożliwienie użytkownikom pozostania w ich środowisku domowym oraz zredukowanie liczby wymaganych opiekunów osobistych.

Nagroda: Projekt Smart Living został wyróżniony podczas konferencji Zero Project 2023 #ZeroCon23.

Źródło: