Inspiracje - Evixar

HELLO! MOVIE (2020) – aplikacja mobilna z okularami do audiodeskrypcji i napisów do filmów

Osoby z wadami wzroku lub słuchu mogą mieć trudności z dostępem do seansów filmowych w kinach i często muszą czekać na specjalne projekcje z odpowiednimi treściami.

Japoński start-up Evixar, uruchomił bezpłatną aplikację, która umożliwia osobom z problemami wzrokowymi i słuchowymi dostęp do napisów lub audiodeskrypcji filmów za pośrednictwem smartfona lub wyświetlanie ich na inteligentnych okularach.

Aplikacja pozwala użytkownikom korzystać z napisów do filmów i ścieżki dźwiękowej bez zakłócania doświadczenia innych osób obecnych na seansie. Dzięki temu użytkownicy mogą dzielić się wrażeniami filmowymi z przyjaciółmi i rodziną, którzy nie mają wad wzroku ani słuchu.

Funkcje synchronizują się automatycznie wraz z dźwiękiem filmów, co eliminuje potrzebę stosowania dodatkowej, drogiej technologii. Wdrożenie aplikacji nie wymaga zatem żadnych znaczących inwestycji ani dodatkowego montażu samego filmu – integrowania napisów z filmem. Usługa została uruchomiona w lutym 2020 roku i od połowy 2022 roku udostępnia audiodeskrypcję i napisy do około 250 filmów. Evixar opracował usługę wypożyczania okularów Augmented Reality, która jest oferowana w 85 głównych kinach w całej Japonii. W latach 2020-2022 aplikacja HELLO! MOVIE została pobrana 250 000 razy.

Nagroda: Projekt HELLO! MOVIE został wyróżniony podczas konferencji Zero Project 2023 #ZeroCon23.

Źródło: