Członkowie

Fundacja Integracja

Fundacja Integracja i jej działania na rzecz dostępności:

Specjalny dział Fundacji Integracja - Integracja LAB to centrum badawczo-rozwojowe, którego misją jest propagowanie idei projektowania uniwersalnego.

W Integracja LAB badamy i uczymy, jak projektować lepsze usługi i produkty. Gromadzimy wiedzę i opracowujemy rozwiązania, które w przyszłości sprawią, że – niezależnie od wieku czy poziomu sprawności – będziemy mogli jeszcze łatwiej korzystać z otaczającego nas świata. Działamy w kilku obszarach:

Architektura - Zmieniamy Polskę w kraj dostępny dla wszystkich. Wspieramy deweloperów, zarządców i architektów w trakcie projektowania i budowy. Wydaliśmy ponad 500 Certyfikatów Obiekt bez Barier. Pracujemy z deweloperami odpowiedzialnymi za powstawanie większości ważnych inwestycji biurowych i mieszkalnych w Polsce.

Design - Zmieniamy rynek. Współpracujemy z projektantami pomagając tworzyć lepsze produkty. Pokazujemy producentom, jak dotrzeć do szerszej grupy odbiorców.

Badania - Zmieniamy stan wiedzy. Prowadzimy badania dotyczące możliwości, potrzeb i preferencji różnorodnych użytkowników.

Edukacja - Zmieniamy świadomość. Tworzymy publikacje dla ekspertów. Szkolimy i dostarczamy wiedzę dotyczącą projektowania uniwersalnego i różnorodności. Organizujemy największe w Polsce wydarzenie dla środowiska biznesu, architektów, designerów oraz instytucji publicznych działających na rzecz osób z niepełnosprawnością - Forum dostępności. Konferencja ta poświęcona jest projektowaniu uniwersalnemu i dostępności architektonicznej. To wyjątkowe spotkanie poświęcone jest wyzwaniom związanym ze zmianami prawnymi, społecznymi oraz kierunkami rozwoju projektowania architektury i produktów. Forum to także część targowa, w której firmy mogą zaprezentować swoje usługi i rozwiązania związane z projektowaniem i zarządzaniem obiektami z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także okazja do nawiązania bezpośrednich kontaktów biznesowych z osobami decydującymi o wdrożeniu rozwiązań bez barier, zapoznania się z trendami w designie przedmiotów codziennego użytku czy też przestrzeni, wymiany doświadczeń, zapoznania się ze zmianami prawnymi jak i społecznymi mającymi wpływ na kreowanie dostępnych przestrzeni.

Polskie Linie Lotnicze LOT

Polskie Linie Lotnicze LOT jako narodowy przewoźnik rozpoczęły działalność 1 stycznia 1929 r. i są obecnie jedną z 12 najstarszych czynnych linii lotniczych na świecie. Od 1931 r. na statecznikach pionowych samolotów LOT-u znajduje się stylizowany żuraw autorstwa wybitnego grafika Tadeusza Gronowskiego. Niezmienna obecność tego znaku jest wyrazem łączenia przez LOT tradycji z nowoczesnością. Od 2003 r. LOT należy do Star Alliance – sojuszu zrzeszającego wiodące linie lotnicze na całym świecie. Misją sojuszu jest oferowanie pasażerom komfortu i najwyższych standardów podróży. Dzięki Star Aliance pasażerowie mogą szybciej i wygodniej docierać w najdalsze zakątki świata. W trakcie podróży mogą także korzystać z salonów VIP i Executive Lounge oraz licznych benefitów wynikających z udziału w programach Frequent Flyer. Dzięki współpracy w ramach europejskich hubów, w Warszawie i Budapeszcie, stworzona została optymalnie zaprojektowana siatka połączeń umożliwiająca szybkie, nawet 30-minutowe transfery. Położenie w centrum Europy i przyjazna infrastruktura lotnisk zapewniają szerokie możliwości przesiadkowe dla całego regionu. Dostosowana do wymogów siatki flota wspiera budowę połączeń dalekodystansowych, europejskich i krajowych, a także przewozów cargo.

W planowaniu siatki połączeń, rozwoju floty i oferty dla pasażerów LOT dąży do zaspokojenia potrzeb klientów. Celem przewoźnika jest oferowanie najwyższej jakości usług na każdym etapie kontaktu z pasażerami: poprzez stronę internetową i aplikację mobilną, a także na lotnisku i w samolocie. Dzięki bogatej palecie klas, taryf, produktów i usług, a także współpracy z renomowanymi partnerami oferującymi rezerwację samochodu czy hotelu, pasażerowie mogą komponować bezpieczną i komfortową podróż z najlepiej dopasowanych do swoich potrzeb elementów. Aktualnym hasłem promującym firmę jest "Ważne z kim podróżujesz", a PLL LOT w ramach swojej strategii dba o dostępność usług dla wszystkich pasażerów bez wyjątku, traktując podróż w szerokim ujęciu, czyli od momentu zakupu biletu, na przykład na stronie internetowej czy w aplikacji mobilnej. Stąd niezwykle ważne jest, by każda z usług, w tym także te cyfrowe, były dostępne - kierowane do wszystkich i odpowiadały indywidualnym potrzebom każdego pasażera.

Grupa InPost

Grupa InPost to lider rozwiązań logistycznych dla branży e-commerce w Europie. Założony przez Rafała Brzoskę InPost jest obecnie wiodącą platformą dostaw dla e-commerce, która zrewolucjonizowała rynek przesyłek w Polsce. Pierwsze urządzenia Paczkomat® pojawiły się w Krakowie w 2009 roku i bardzo szybko stały się nieodłącznym elementem zakupów internetowych oraz gwarancją szybkości i wygody.

Grupa InPost na koniec II kwartału 2024 roku dysponowała ponad 73 000 punktów out-of-home, w tym ponad 40 tysięcy nowoczesnych urządzeń Paczkomat® i blisko 33 tysiące punktów PUDO w 9 krajach (Wielka Brytania, Francja, Polska, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Belgia, Luksemburg, Holandia). InPost świadczy także usługi kurierskie i fulfillment dla sprzedawców e-commerce, współpracując z około 100,000 e-sprzedawców. Tylko w ciągu 2023 roku firma obsłużyła 892 milionów przesyłek. Od lat jednym z priorytetów firmy InPost jest troska o środowisko naturalne. Strategia Dekarbonizacji Grupy InPost stanowi integralne uzupełnienie strategii biznesowej. InPost przystąpił do inicjatywy SBTi – do 2040 roku zamierza osiągnąć NET-ZERO.

Jako firma znana z innowacyjnych rozwiązań i podejścia out of the box, InPost już od lat podejmuje działania na rzecz zwiększenia dostępności swoich usług, będące częścią strategii zrównoważonego rozwoju Grupy. Przykładem takich inicjatyw są organizowane przez firmę eventy edukacyjne "EduStrefy: Droga do Green City", które promują ekologię wśród dzieci i dorosłych.

Grupa Lux Med

Grupa LUX MED jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią międzynarodowej grupy Bupa (od 2013), która działa, jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce już od 30 lat. Podczas pandemii COVID – 19 Grupa włączyła się aktywnie do walki o zdrowie i życie Polaków, wspierając sektor publiczny. Grupa LUX MED zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 2 500 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 290 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 15 szpitali oraz blisko 3000 poradni partnerskich. Grupa LUX MED zatrudnia ponad 23 000 osób, w tym około 8000 lekarzy i 5000 wspierającego personelu medycznego, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska. Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Nationale-Nerelanden

Nationale-Nederlanden

Jesteśmy częścią Grupy NN. To międzynarodowa grupa finansowa, która funkcjonuje od 177 lat. Obecnie działa w Europie i Japonii. Dba o bezpieczeństwo finansowe ponad 18 mln osób w 18 krajach. W Polsce Grupa NN działa jako Nationale-Nederlanden, jeden z liderów polskiego rynku ubezpieczeń na życie, a także pierwszy i największy w Polsce fundusz emerytalny, który zarządza aktywami przekraczającymi 50 mld zł.

W Nationale-Nederlanden o tym co ważne, mówimy wprost. Oferujemy Ci proste i zrozumiałe ubezpieczenia, dzięki którym zabezpieczysz siebie i swoich bliskich. Doskonale znamy nasze produkty, ponieważ sami z nich korzystamy, a także zbieramy opinie i badamy satysfakcję Klientów. Wszystko po to, by dostosowywać się do potrzeb i rzeczywistości ciągle zmieniającego się świata. Twojego świata, który chcemy dla Ciebie chronić każdego dnia i wspierać, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Alior Bank

Alior Bank S.A.

Alior Bank to jeden z najszybciej rozwijających się banków uniwersalnych w Polsce. Rozpoczął działalność w 2008 roku jako bank nowego typu – łączący zasady tradycyjnej bankowości z innowacyjnymi produktami. To nowoczesna, zwinna organizacja, dostosowująca się do zmieniającego się otoczenia, która zatrudnia ponad 7000 osób.

Swoją ofertę bank kieruje zarówno do klientów indywidualnych, jak i biznesowych, których obsługuje online oraz w 187 oddziałach oraz ponad 300 placówkach partnerskich. Alior Bank to 4,10 mln klientów detalicznych oraz 248 tys. klientów biznesowych.

Wartości, którymi Bank kieruje się w codziennej pracy to prostota, zespołowość i wysoka etyka. Ludzie są największą wartością organizacji.

Alior Bank to innowacyjną firma, która stawia na nowe technologie. Dzięki ich wykorzystaniu, może sukcesywnie poszerzać i udoskonalać swoją ofertę o kolejne produkty i usługi, takie jak model płatności odroczonych AliorPay, usługa Moje Rachunki czy głosowa asystentka InfoNina.

Akcje Alior Bank S.A. wchodzą w skład indeksu WIG20. Największym akcjonariuszem spółki jest Grupa PZU, która posiada około 32 proc. akcji. 

COI

Centralny Ośrodek Informatyki

Centralny Ośrodek Informatyki jest największą w Polsce firmą realizującą projekty IT dla sektora publicznego. Wykonujemy zadania wyznaczane przez Ministerstwo Cyfryzacji.

W tym celu zatrudniamy ponad 1000 specjalistów, którzy wybrali COI, często mając ogromne doświadczenie w pracy dla uznanych i znanych marek oraz firm. Dzięki nim świadczymy kompleksowe usługi IT&N zapewniające rozwój i jak najlepsze funkcjonowanie systemów na potrzeby zadań administracji.

Naszym głównym celem jest jednak to, by z naszej pracy zadowoleni byli obywatele. Realizujemy ich potrzeby, tworząc przyjazne w użyciu e-usługi (ci od mObywatela 2.0 to my!). Użytkowników naszych produktów traktujemy jak współprojektantów. Dzięki badaniom poznajemy ich głos i projektujemy, uwzględniając ich uwagi i pomysły.

W naszej codziennej pracy zapewniamy poprawne i nieprzerwane funkcjonowanie najważniejszych systemów państwowych - prowadzimy ich monitoring, utrzymujemy, serwisujemy i rozwijamy. Dążymy do tego, aby instytucje państwowe mogły działać sprawniej i być bardziej przyjazne dla obywateli.

BPH

Bank BPH

Bank BPH działa na polskim rynku od ponad 30 lat. Przez większą część tego okresu był bankiem uniwersalnym, a od listopada 2016 roku funkcjonuje jako bank specjalistyczny, zajmujący się zarządzaniem i obsługą portfela kredytów hipotecznych klientów indywidualnych. Nadrzędnym celem Banku BPH jest zapewnienie najwyższej jakości obsługi klientów, a także realizacja strategii biznesowej w sposób społecznie odpowiedzialny i zgodny z zasadami ładu korporacyjnego, z uwzględnieniem potrzeb wszystkich grup interesariuszy.
Bank bardzo dużą rolę przywiązuje do rozwoju swoich pracowników, tworzy przyjazne środowisko pracy oraz promuje różnorodność i włączanie jako kluczowe wartości. Bank BPH jest częścią Grupy General Electric, jednej z największych korporacji na świecie. Siedzibą prawną Banku BPH jest Gdańsk, centrala znajduje się w Warszawie, a główne centrum operacyjne i informatyczne - w Gdańsku.

Bank Gospodarstwa Krajowego

Bank Gospodarstwa Krajowego jest polskim bankiem rozwoju - jedyną taką instytucją w Polsce. Naszą misją jest wspieranie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Nasza rola w budowaniu silnej i stabilnej gospodarki polega na rozwoju współpracy i aktywizowaniu sektora prywatnego i publicznego po to, aby zwiększać potencjał rozwoju społeczno-gospodarczego.

Zrównoważonemu rozwojowi służy zrównoważona działalność gospodarcza, co oznacza, że w ramach prowadzenia takiej działalności uwzględniany jest jej wpływ na społeczeństwo i środowisko naturalne oraz otoczenie, w którym działalność jest prowadzona, przez co należy rozumieć m.in. kwestie poszanowania praw pracowniczych, czy też wpływ na lokalną społeczność. Ważnym elementem staje się zatem zapewnienie dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, myślenie włączeniowe i inkluzywne na poziomie strategii i misji w organizacji. Umiejętne wpisanie wymogów dostępnościowych będzie mieć olbrzymi wpływ na budowanie środowiska zaangażowanego społecznie i niewykluczającego.

Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Forum Odpowiedzialnego Biznesu jest najdłużej działającą, od 2000 roku, i największą organizacją pozarządową w Polsce, która zajmuje się koncepcją zrównoważonego rozwoju w kompleksowy sposób. Forum to organizacja ekspercka, inicjator i partner  przedsięwzięć kluczowych dla ESG w Polsce. Jedną z flagowych inicjatyw FOB jest Program Partnerstwa, skupiający prawie 90 firm – liderów branż, którzy dzięki współpracy z gronem ekspertów_ek podnoszą swoje kompetencje w zakresie ESG i podejmują wspólne działania wspierające zrównoważoną transformację biznesu.

Ważne miejsce w działalności FOB zajmuje współpraca międzynarodowa. Od 2002 roku organizacja jest krajowym partnerem CSR Europe, a od 2009 r. współpracuje z World Business Council for Sustainable Development (WBCSD). FOB jest organizatorem programu Chapter Zero Poland, polskiej odsłony Climate Governance Initiative powołanej przez Światowe Forum Ekonomiczne.

Stowarzyszenie koordynuje Kartę Różnorodności w Polsce – międzynarodową inicjatywę pod patronatem Komisji Europejskiej.

FOB prowadzi także Program Rozwoju Wolontariatu Pracowniczego oraz skierowany do studentów_ek program edukacyjny Liga Odpowiedzialnego Biznesu. Forum organizuje konkurs “Raporty Zrównoważonego Rozwoju”. Zainicjowało również powstanie Karty Praw Dziecka w Biznesie.