Start Grupy ds. wdrażania EAA
W ramach Rady Dostępności przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, powstała Grupa robocza ds. wdrażania Europejskiego Aktu o Dostępności (EAA).
Grupa jest zapowiedzią ważnego Trialogu (inicjatywy Fundacji Widzialni), łączącego biznes, NGO oraz organy nadzoru, w opracowaniu najskuteczniejszych procesów wdrożenia nowej ustawy o dostępności niektórych produktów i usług w Polsce.
Ustawa o dostępności biznesu, zwana Polskim Aktem Dostępności, to długo wyczekiwana transpozycja EAA do polskiego prawa.
Trialog i cele grupy roboczej
Grupa robocza ds. wdrażania Europejskiego Aktu o Dostępności powstała z inicjatywy Artura Marcinkowskiego z Fundacji Widzialni, w odpowiedzi na potrzeby płynące od wszystkich zainteresowanych skutecznym wdrożeniem ustawy.
Trialog, stanowiący centralną platformę rozmów pomiędzy organami nadzoru, biznesem i ekspertami z trzeciego sektora NGO, na którym oprze się działanie Grupy roboczej, został opracowany, jako inicjatywa strategiczna w ramach Business Accessibility Forum.
Główne cele grupy to:
- Opracowanie rekomendacji w zakresie wytycznych.
- Formułowanie klauzul oraz standardów zgodności.
- Przygotowywanie wspólnych stanowisk dotyczących interpretacji ustawy.
Dodatkowe cele obejmują wyrównanie wiedzy pomiędzy uczestnikami Trialogu, udział w pracach grupy roboczej Komisji Europejskiej oraz merytoryczne wsparcie dla organów nadzoru.
Przewodnictwo Fundacji Widzialni
Grupie roboczej ds. wdrażania EAA będzie przewodniczyć Fundacja Widzialni, zapewniając strategiczne kierownictwo i koordynację działań. W kwestiach prawnych, wsparcie zapewni dr Karolina Mendecka, radczyni prawna Fundacji Widzialni, specjalizująca się w prawach człowieka.
Uczestnicy Trialogu
Trialog to przestrzeń do dyskusji, otwarta dla organów nadzoru rynku, wymienionych w ustawie, firm oraz organizacji pozarządowych oraz tych zrzeszających przedsiębiorców objętych regulacjami, które mają realny wpływ na rynek, jak również dla ekspertów z dziedziny dostępności, jak członkowie Rady Dostępności.
Dzięki tej wspólnej inicjatywie, której fundamentem jest nowa ustawa o dostępności, uda się stworzyć solidne podstawy do efektywnego wdrażania dostępności, z korzyścią zarówno dla przedsiębiorców, jak i konsumentów w postaci równiejszej dostępności do produktów i usług.